Heuréka

Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom

Mnohí z nás si nedokážu predstaviť, že by v interiéri nemali koberce – a z dobrého dôvodu. Koberce nám v miestnosti pomáhajú vytvoriť útulný priestor, pocit tepla a domova. Nech už chceme, aby nám slúžil k tomu, aby sme sa na ňom za dlhých zimných večerov mohli usalašiť, alebo nám má pomôcť k dizajnovému dotvoreniu interiéru (alebo oboje), na koberec pri zariaďovaní domácnosti rozhodne nesmieme zabúdať. Veľmi častou voľbou sú pritom koberce s vysokým vlasom, ktoré oproti ostatným typom prinášajú ešte mäkší a príjemnejší pocit na dotyk. Majú však aj svoju slabú stránku – sú náročné na údržbu. Nech už sa jedná o okamžité fľaky na koberci, alebo len preventívne udržiavanie dobrého stavu, o koberce s dlhým vlasom sa treba starať trochu iným spôsobom, než sme boli zvyknutí. Ako taký koberec vyčistiť a ako ho udržiavať? To sa dozviete v dnešnom článku.

                                  

Pravidelné čistenie koberca

Aby nám tento doplnok v interiéru slúžil dobre a čo možno najdlhšie, urobíme najlepšie, ak do pravidelného upratovania celej domácnosti zahrnieme aj náš koberec. Suché čistenie kobercov sa v prípade dlhých vlasov odporúča približne dvakrát do týždňa. To zvládnete hravo s obyčajným vysávačom. Dajte si však záležať na tom, aby ste hlavicou vysávača poriadne prešli po jednotlivých vlasoch koberca zo všetkých strán. Tento spôsob zabráni nadmernému usadzovaniu špiny a prachu. Dbajte aj na to, aby ste nepoužívali vysávač s rotačnou kefou – hrozí nebezpečenstvo, že by sa vám do nej mohli vlasy koberca zaseknúť a vy by ste tak mohli poškodiť koberec aj vysávač.

Nočná mora – škvrny na koberci

Ak máme koberec umiestnený v izbe, v ktorej každodenne fungujeme, je prakticky nemožné, aby sme sa nestretli s tým, že sa na ňom objavia fľaky. Môže sa zdať, že ak sa nám naň vyleje červené víno alebo spadne kus čokoládovej torty, neexistuje spôsob, ako napáchanú škodu napraviť. Fľaky na koberci ale zďaleka nie sú tak neriešiteľným problémom.

Dôležité je myslieť dopredu a vybaviť si na tieto prípady domácnosť. Užitočné je mať po ruke čistiace prostriedky určené priamo na koberce, po ktorých môžete siahnuť, ak dôjde na najhoršie. V prípade náhleho znečistenia potom je najlepšie konať rýchlo. Mokré škvrny najskôr vysajte čistou bavlnenou handričkou. V prípade, že ste na koberec upustili jedlo alebo je inak znečistený pevnou hmotou, pokúste sa najskôr pozbierať všetky kúsky, kým pristúpite k samotnému čisteniu prostriedkom. Potom dodržujte návod na obale vášho čistiaceho prostriedku a lokálne znečistenie čo najskôr odstráňte.

A čo mokré čistenie?

Aj keď sa o svoj koberec ukážkovo staráte, raz za čas je dobré ho zveriť do rúk odborníkom. Približne raz za dva roky sa odporúča nechať koberec s dlhým vlasom vyčistiť na mokro od profesionálnej firmy. Určite sa takého zásahu nebojte – váš koberec po ňom bude vyzerať ako nový!

Vitajte v raji kobercov
Zaoberáme sa maloobchodným a veľkoobchodným predajom kusových a metrážnych kobercov. Sme priamym distribútorom a nakupujeme priamo u výrobcov, preto je pre nás samozrejmosťou najširší výber za trvalo nízke ceny. Sme radi, že ste navštívili našu stránku a veríme, že po zhliadnutí si nájdete to čo hľadáte. :-)
Naše bestsellery
Kvalitné koberce za najvyhodnejšie ceny