Heuréka

Ako vyčistiť koberec od moču

Štvornohý miláčik je pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou obrázku domáceho šťastia. Tým, čo ľudí odrádza od toho, aby si vytúžené šteniatko zadovážili, je predstava rozhryzených topánok, všadeprítomných chlpov a zápachu po moči. Zatiaľ čo hryzenie topánok si vyžaduje opatrnosť a výcvik, odstránenie pachu (a to aj z koberca) je hračka ak viete, ako na to. Pomocou nášho návodu bude len v troch krokoch Váš koberec opäť ako nový.

1.)    Vysušte koberec

Zatiaľ čo pri utieraní psích mláčok na podlahe nám príde ako úplná samozrejmosť, psiu moč najskôr utrieť, pri kobercoch mnohí tento krok opomínajú. Pritom predstava toho, že moč zostáva vsiaknutá v koberci je rovnako nepríjemná, ako pohľad na mláčku na podlahe. Siahnite teda najskôr po textílii s vysokou savosťou alebo papierových utierkach, prikryte postihnuté miesto a zaťažte tkaninu (použite dobre umývateľné závažie, ako napr. plastovú nádobu s vodou alebo obaľte závažie do igelitu).Ak je možné, podložte savú tkaninu aj pod koberec, aby ste zabránili preniknutiu zvieracieho moču do podkladu. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút, aby ste dosiahli ideálnu absorpciu.

2.)    Čistenie

Trh s čistiacimi prostriedkami je dnes bohatší ako kedykoľvek predtým. Či už sa rozhodnete ošetriť Váš koberec špeciálnym prostriedkom pre odstraňovanie psích (rovnaké prostriedky možno použiť aj na mačacie) škvŕn po moči alebo siahnuť po niektorom z bežne dostupných univerzálnych čističov na koberce, dôležité je postupovať podľa návodu a najmä si dôkladne skontrolovať, či je vami zvolený prostriedok vhodný pre daný koberec.

Ak preferujete domáce recepty, siahnite po overenej kombinácii ktorá spoľahlivo neutralizuje zápach po moči - octový roztok (1 pohár octu a 1 pohár vody), môžete doplniť o peroxid vodíka, ktorý má dezinfekčný účinok. Pre dosiahnutie príjemnej vône vášho čistiaceho roztoku môžete pridať saponát, ktorý vám umožní roztok napeniť alebo aviváž. Pri výbere ingrediencii myslite na to, že by mali byť farebne neutrálne a preto tmavé balsamico alebo výrazne farebné saponáty rozhodne pre tento účel nie sú vhodné.

Pri čistení vždy vyskúšajte prostriedok na malej ploche na okraji koberca aby ste predišli vzniku škvŕn.

3.)    Koberec opäť vysušte

Na rozdiel od prvého kroku, môžete umytý koberec nechať schnúť prirodzene. Pre najlepší účinok však odporúčame zopakovať postup so savou tkaninou a zavážim. Tak zabezpečíte, že v koberci nezostane prebytočný čistiaci prostriedok, čo je najmä pri priemyselne vyrábaných prostriedkoch na chemickej báze nežiaduce.

Nemusíte si vyberať, medzi vôňou domova a chlpatým členom domácnosti, môžete mať oboje, pretože vďaka tomuto postupu viete, ako sa zápachu efektívne zbaviť.

Vitajte v raji kobercov
Zaoberáme sa maloobchodným a veľkoobchodným predajom kusových a metrážnych kobercov. Sme priamym distribútorom a nakupujeme priamo u výrobcov, preto je pre nás samozrejmosťou najširší výber za trvalo nízke ceny. Sme radi, že ste navštívili našu stránku a veríme, že po zhliadnutí si nájdete to čo hľadáte. :-)
Naše bestsellery
Kvalitné koberce za najvyhodnejšie ceny