Heuréka

Ako vybieliť záclony

Každý z nás už určite aspoň raz v živote musel riešiť univerzálny problém pre každú domácnosť: zašednuté záclony. Nech už sa snažíme akokoľvek a zodpovedne o naše záclony pečujeme, je to len otázkou času, kým zmenia svoju snehobielu farbu. Vtedy sme postavení pred rozhodnutie – kúpiť nové, alebo sa pokúsiť o domáce bielenie záclon? Diktát dnešnej spoločnosti by nás možno presviedčal o prvej možnosti, no my sme sa rozhodli zapátrať po spôsoboch, ako mať krásne biele záclony zas a znovu bez nútnosti zbytočne utrácať peniaze za nové.

 Nech už ste na poli starosti o domácnosť nováčikom, alebo ste už ostrieľaným hráčom, iste nám dáte za pravdu, že udržiavať si čisté záclony nie je len tak. Ak sa potrebujete zbaviť zašednutia alebo zažltnutia, pravdepodobne vám ako prvé príde na myseľ využiť bielidlo na záclony. Aj to je samozrejme možnosť – a vo väčšine prípadov účinná. Jediné, na čo je potrebné dávať si pozor, je správne dávkovanie prípravku podľa návodu. Radili by sme, aby ste v tomto prípade príliš neriskovali a nepúšťali sa do experimentov, inak by sa mohlo stať, že chemikálie poškodia štruktúru látky alebo sa na vašej záclone vytvoria nepekné fľaky.

 Ako však postupovať, ak chcete zažltnuté záclony vybieliť bez použitia chemických prípravkov? Našťastie aj na to existujú osvedčené recepty – čítajte ďalej!

 Pomocníci v každej domácnosti

Možno ste to doteraz nevedeli, ale pravdepodobne máte domáce bielidlo na záclony celoročne v potravinovej skrinke. Najčastejším pomocníkom, ktorý si gazdinky povolávajú na boj proti zfarbeniu záclon, je kypriaci prášok do pečenia. Ten stačí iba rozmiešať vo vode a do tej naložiť záclonu. Vybrať ju môžete približne po 30 minútach a následne ju normálne naložte do práčky, ako ste zvyknutí. V prípade výraznejšieho zfarbenia je možné primiešať kypriaci prášok aj k normálnemu prášku na pranie a poistiť si tak výsledok tým, že kypriaci prášok bude pomáhať aj pri samotnom praní. Nebojte sa použiť aj viac balení na jednu záclonu – obecná poučka vraví, že na jednu väčšiu záclonu sa môže využiť aj päť balíčkov prášku.

 TIP: Ak chcete, aby bol účinok kypriaceho prášku ešte výraznejší, môžete ho skúsiť zmiešať s citrónovou šťavou. Citrón s práškom sa zmieša do kašičky, v ktorej sa záclona na 30 minút nechá odstáť. Po pol hodine sa záclona naloží do práčky – a z vašej záclony bude Snehulienka!

 Ďalším klasickým prostriedkom na biele záclony je opäť pomocník, ktorého nájdete v každej domácnosti – ocot. Ten sa využíva rovnako ako kypriaci prášok. Možno ho rozmiešať vo vode a pripraviť pre záclony očistnú lázeň, ale dá sa dokonca aj pridať priamo do automatického prania. Obecne je však známe, že ocot nedosahuje takých výsledkov ako už spomínaný kypriaci prášok. Ich využitie samozrejme závisí od stupňa zafarbenia vašej záclony.

 Posledným kuchynským pomocníkom, ktorý vám môže pomôcť zbaviť za zašednutia či zažltnutia vašich záclon, je obyčajná kuchynská soľ. Tú môžete vymiešať s vodou (na 15 litrov použite zhruba 5 polievkových lyžíc) a vo vzniknutej zmesi následne necháte vašu záclonu odmočiť. Ale pozor! V tomto prípade je potrebné mať väčšiu trpezlivosť, pretože záclonu je v tejto lázni nutné nechať aspoň 2,5 hodiny. Potom ju dajte oprať štandardným spôsobom.

 Tak šup do toho, nech sú vaše záclony opäť ako čerstvý sneh! 

Vitajte v raji kobercov
Zaoberáme sa maloobchodným a veľkoobchodným predajom kusových a metrážnych kobercov. Sme priamym distribútorom a nakupujeme priamo u výrobcov, preto je pre nás samozrejmosťou najširší výber za trvalo nízke ceny. Sme radi, že ste navštívili našu stránku a veríme, že po zhliadnutí si nájdete to čo hľadáte. :-)
Naše bestsellery
Kvalitné koberce za najvyhodnejšie ceny