Heuréka

Ako odstrániť žuvačku z koberca

Nech už sa snažíme držať naše koberce v bezpečí akokoľvek, vždy môže nastať drobná nehoda, ktorej nezabránime. Jednou z nočných môr každej gazdinky je žuvačka v koberci. Najmä v prítomnosti detí ide o častý problém, ktorý na prvý pohľad nemá iné riešenie, ako vymeniť celý koberec. Našťastie existuje ale niekoľko spôsobov, ako koberec zachrániť. Poďme sa na vaše možnosti spoločne pozrieť.

 Terapia mrazom

Prvou a najčastejšie propagovanou možnosťou, ako sa zbaviť žuvačky na koberci, je zmraziť ju. Niektoré zdroje uvádzajú špeciálne spreje a prostriedky, ktoré gumu zmrazia v priebehu niekoľkých sekúnd bez použitia mrazníčky. Tie samozrejme môžete pokojne využiť, no ako postupovať, ak žiaden špeciálny sprej doma nemáte?

Náš postup na domáce zmrazenie žuvačky v koberci možno bude časovo náročnejší, ale jeho účinnosť bude rovnaká – a to predovšetkým, ak sa snažíte o záchranu koberca s krátkym vlasom.

Budete potrebovať igelitový sáčok, ľad a tupý nôž. Igelit zabráni ľadu, aby žuvačku rozmočil a tým pádom sa vyhnete nebezpečenstvu, že by sa farbivo obsiahnuté v žuvačke mohlo dostať do koberca. Sáčok s ľadom jednoducho priložte k postihnutému miestu a nechajte žuvačku poriadne zmraziť. Po približne 15 - 20 minutách sáčok odstráňte a zoberte si do rúk ďaľšieho pomocníka – tupý nôž. Tým potom opatrne žuvačku odlupujte, až kým koberec nebude opäť ako nový!

 Vlna tepla

Ľadový zásah ale nemusí byť vždy úspešný. Ak máte doma koberec s dlhým vlasom a žuvačku ste si nevšimli okamžite, môže sa stať, že budete musieť na pomoc povolať iný postup, aby ste ju úspešne odstránili.

V takom prípade budete potrebovať fén na vlasy, igelitový sáčok a trpezlivosť. Najskôr je potrebné žuvačku horúcim vzduchom dostatočne ohriať, aby bola poriadne lepivá. Potom ju s pomocou igelitu odstráňte. Musíte však postupovať veľmi opatrne, aby sa jednotlivé vlasy v koberci pri manipulácii nepoškodili.

 Odborná pomoc

Ak nechcete nechávať nič na náhodu, samozrejme sa môžete rozhodnúť pre odstránenie za pomoci špeciálneho prípravku. Na trhu dnes existuje množstvo adeptov – od sprejov až po oleje. Najčastejšie sa stretnete práve s prípravkom v podobe spreju, ktorý po nastriekaní na žuvačku funguje rovnako ako ľadový obklad a postup odstránenia žuvačky je v tomto prípade rovnaký ako v prvom návode.

V prípade, že máte doma plyšový koberec, môžete sa stretnúť s tým, že snaha o manuálne odstránenie nebude úspešná. Pokúste sa privolať na pomoc univerzálny prípravok na odmastenie a žuvačku odstrániť s ním. Nezabudnite však koberec po odstránení poriadne vyčistiť vodou, aby ste z neho všetky zvyšky prípravku spoľahlivo dostali.

 Samozrejme je potrebné mať na pamäti zlaté pravidlo pri odstraňovaní žuvačky z koberca: postupujte opatrne, aby ste čo najmenej poškodili kobercovú štruktúru a nepoužívajte farbené papierové utierky – tie by mohli začať púšťať farbivo a vy by ste mohli mať pred sebou nový kobercový problém.

 Prajeme úspešný boj!

Vitajte v raji kobercov
Zaoberáme sa maloobchodným a veľkoobchodným predajom kusových a metrážnych kobercov. Sme priamym distribútorom a nakupujeme priamo u výrobcov, preto je pre nás samozrejmosťou najširší výber za trvalo nízke ceny. Sme radi, že ste navštívili našu stránku a veríme, že po zhliadnutí si nájdete to čo hľadáte. :-)
Naše bestsellery
Kvalitné koberce za najvyhodnejšie ceny